00:00
81
يَا مَنْ اَنْعَمَ بِحَوْلِهِ
يَا مَنْ اَكْرَمَ بِطَوْلِهِ
يَا مَنْ عَادَ بِلُطْفِهِ
يَا مَنْ تَعَزَّزَ بِقُدْرَتِهِ
يَا مَنْ قَدَّرَ بِحِكْمَتِهِ
يَا مَنْ حَكَمَ بِتَدْبِيرِهِ
يَا مَنْ دَبَّرَ بِعِلْمِهِ
يَا مَنْ تَجَاوَزَ بِحِلْمِهِ
يَا مَنْ دَنَا فِى عُلُوِّهِ
يَا مَنْ عَلاٰ فِى دُنُوِّهِ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨١﴾
1) Ey güç ve havliyle nimet veren, 2) Ey geniş ve bol imkânlarıyla ikram eden, 3) Ey tekrar tekrar lütufta bulunan, 4) Ey kudretiyle her yerde izzetini gösteren, 5) Ey her şeyi hikmetiyle ölçüp biçen, 6) Ey tedbîriyle hükmeden, 7) Ey ilmiyle her şeyi idare eden, 8) Ey hilim ve yumuşaklığıyla kullarını cezalandırmaktan vazgeçen, 9) Ey yüceliğiyle beraber kullarına yakın olan, 10) Ey yakınlığında yüceliği tezâhür eden, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men en’ame bihavlih 2) Yâ Men ekrame bitavlih 3) Yâ Men ‘âde bilütfıh 4) Yâ Men te’azzeze bikudratih 5) Yâ Men kaddera bihikmetih 6) Yâ Men hakeme bitedbîrih 7) Yâ Men debbera bi’ilmih 8) Yâ Men tecâveze bihılmih 9) Yâ Men denâ fî ‘ulüvvih 10) Yâ Men ‘alâ fî dünüvvih 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr.
82
يَا مَنْ يَخْلُقُ مَا يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يَفْعَلُ مَا يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يَهْدِى مَنْ يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يُضِلُّ مَنْ يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يَغْفِرُ لِمَنْ يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يُعَذِّبُ مَنْ يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يَتُوبُ عَلٰى مَنْ يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يُصَوِّرُ فِى الْاَرْحَامِ كَيْفَ يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يَزِيدُ فِى الْخَلْقِ مَا يَشَٓاءُ
يَا مَنْ يَخْتَصُّ بِرَحْمَتِهِ مَنْ يَشَٓاءُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٢﴾
1) Ey dilediğini yaratan, 2) Ey dilediğini yapan, 3) Ey dilediğine hidayet eden, 4) Ey dilediğini saptıran, 5) Ey dilediğini bağışlayan, 6) Ey dilediğine azap eden, 7) Ey dilediğinin tövbesini kabul eden, 8) Ey anne rahimlerindeki yavruları dilediği gibi şekillendiren, 9) Ey yaratıklarında dilediği şeyi ziyade kılan, 10) Ey rahmetini dilediğine tahsis eden, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men yahlüku ma yeşâ 2) Yâ Men yef’alü ma yeşâ 3) Yâ Men yehdi men yeşâ 4) Yâ Men yudillü men yeşâ 5) Yâ Men yağfiru limen yeşâ 6) Yâ Men yü’azzibü men yeşâ 7) Ya Men yetûbü alâ men yeşâ 8) Yâ Men yüsavviru fı’l-erhâmi keyfe yeşâ 9) Yâ Men yezîdü fi’l-halki mâ yeşâ 10) Yâ Men yahtassu bi rahmetihî men yeşâ 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr.
83
يَا مَنْ لَمْ يَتَّخِذْ صَاحِبَةً وَ لَا وَلَدًا
يَا مَنْ لَا يُشْرِكُ فِى حُكْمِهِٓ اَحَدًا
يَا مَنْ جَعَلَ لِكُلِّ شَىْءٍ قَدْرًا
يَا مَنْ لَمْ يَزَلْ رَحِيمًا
يَا مَنْ جَاعِلَ الْمَلٰٓئِكَةِ رُسُلاً
يَا مَنْ جَعَلَ فِى السَّمَٓاءِ بُرُوجًا
يَا مَنْ جَعَلَ الْاَرْضَ قَرَارًا
يَا مَنْ جَعَلَ مِنَ الْمَٓاءِ بَشَرًا
يَا مَنْ اَحْصٰى كُلَّ شَىْءٍ عَدَدًا
يَا مَنْ اَحَاطَ بِكُلِّ شَىْءٍ عِلْمًا
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٣﴾
1) Ey hiçbir eş ve evlat edinmeyen, 2) Ey kimseyi hükmüne ortak kılmayan, 3) Ey her şeye bir plan ve miktar tayin eden, 4) Ey şefkat ve merhameti zeval bulmayıp devam eden, 5) Ey melekleri elçi kılan, 6) Ey semâda burçlar meydana getiren, 7) Ey yeryüzünü kararlı ve barınmaya müsait kılan, 8) Ey insanı bir damla sudan yaratan, 9) Ey her şeyi sayarak hesabını yapan, 10) Ey her şeyi ilmiyle kuşatan, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men lem yettehiz sahibeten velâ veledâ 2) Yâ Men la yüşrikü fî hukmihî ehadâ 3) Yâ Men ce’ale li külli şey’in kadrâ 4) Yâ Men lem yezel rahîmâ 5) Yâ Câ’ile’l-melâiketi rusülâ 6) Yâ Men ce’ale fı’s-semâi bürûcâ 7) Yâ Men ce’ale’l-arda karâra 8) Yâ Men ce’ale mine’l-mâi beşerâ 9) Yâ Men ahsa külle şey’in ‘adedâ 10) Yâ Men ehâta bi külli şey’in ‘ilmâ 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr.
84
وَ اَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ يَا فَرْدُ
يَا وِتْرُ
يَٓا اَحَدُ
يَا صَمَدُ
يَٓا اَمْجَدُ
يَٓا اَعَزُّ
يَٓا اَجَلُّ
يَٓا اَحَقُّ
يَٓا اَبَرُّ
يَٓا اَبَدُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٤﴾
1) Allah’ım! Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum:Ey eşi ve benzeri olmayan Ferd, 2) Ey zât, sıfat ve fiillerinde çifti olmayan Vitr, 3) Ey her bir şeyde birliğini gösteren Ehad, 4) Ey hiçbir şeye muhtaç olmayan ve her şeyin kendisine muhtaç olduğu Samed, 5) Ey şan, şeref ve yüceliği en büyük olan Emced, 6) Ey izzet ve galibiyeti mukayeseye gelmeyen Eazz, 7) Ey sonsuz azamet ve celâl sahibi Ecell, 8) Ey bütün gerçeklerden daha gerçek ve ibâdete en çok lâyık olan Ehakk, 9) Ey herkesten fazla iyilik yapan Eberr, 10) Ey varlığının sonu olmayan Ebed, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Ve es’elüke biesmâike Yâ Ferd 2) Yâ Vitr 3) Yâ Ehad 4) Yâ Samed 5) Yâ Emced 6) Yâ E’azz 7) Yâ Eceli 8) Yâ Ehakk 9) Yâ Eberr 10) Yâ Ebed 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-nel-emâne neccinâ mine’n-nâr.
85
يَا مَعْرُوفَ مَنْ عَرَفَهُ
يَا مَعْبُودَ مَنْ عَبَدَهُ
يَا مَشْكُورَ مَنْ شَكَرَهُ
يَا مَذْكُورَ مَنْ ذَكَرَهُ
يَا مَحْمُودَ مَنْ حَمِدَهُ
يَا مَوْجُودَ مَنْ طَلَبَهُ
يَا مَوْصُوفَ مَنْ وَحَّدَهُ
يَا مَحْبُوبَ مَنْ اَحَبَّهُ
يَا مَرْغُوبَ مَنْ اَرَادَهُ
يَا مَقْصُودَ مَنْ اَنَابَ اِلَيْهِ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٥﴾
1) Ey Kendisini tanımak isteyenlerin mârufu, 2) Ey Kendisine ibâdet edenlerin mâbudu, 3) Ey Kendisine şükredenlerin meşkûru, 4) Ey Kendisini zikredenlerin mezkûru, 5) Ey Kendisini övenlerin mahmûdu, 6) Ey Kendisini arayanlar için mevcut olan, 7) Ey Kendisini bir tanıyanların mevsûfu, 8) Ey Kendisini sevenlerin sevgilisi, 9) Ey Kendisini arzulayanların merğubu, 10) Ey dergâhına dönenlerin maksudu, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Ma’rûfe men ‘arafeh 2) Yâ Ma’bûde men ‘abedeh 3) Yâ Meşkûre men şekerah 4) Yâ Mezkûre men zekerah 5) 5Yâ Mahmude men hamideh 6) Yâ Mevcûde men talebeh 7) Yâ Mevsûfe men vahhadeh 8) 8Yâ Mahbûbe men ehabbeh 9) Yâ Merğûbe men erâdeh 10) Yâ Maksûde men enâbe ileyh 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr.
86
يَا مَنْ لَا مُلْكَ اِلَّا مُلْكَهُ
يَا مَنْ لَا يُحْصِى الْعِبَادُ ثَنَٓائَهُ
يَا مَنْ لَا تَصِفُ الْخَلَٓائِقُ جَلَالَهُ
يَا مَنْ لَا يُدْرِكُ الْاَبْصَارُ كَمَالَهُ
يَا مَنْ لَا يَبْلُغُ الْاَفْهَامُ صِفَاتَهُ
يَا مَنْ لَا يَنَالُ الْاَفْكَارُ كِبْرِيَٓائَهُ
يَا مَنْ لَا يُحْسِنُ اْلاِنْسَانُ نُعُوتَهُ
يَا مَنْ لَا يَرُدُّ الْعِبَادُ قَضَٓائَهُ
يَا مَنْ ظَهَرَ فِى كُلِّ شَىْءٍ اٰيَاتُهُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٦﴾
1) Ey saltanatından başka gerçek saltanat olmayan, 2) Ey kulların senâsını saymakla bitiremediği, 3) Ey mahlûkatın celâlini vasfedemediği, 4) Ey gözlerin kemâlini idrak ve ihâta edemediği, 5) Ey zekâların sıfatlarına ulaşmakta acze düştüğü, 6) Ey fikirlerin, kibriyasının hakikatine ulaşamadığı, 7) Ey insanların, sıfatlarını güzelce tavsif edemediği, 8) Ey kulların, hükmünü geri çeviremediği, 9) Ey her şeyde Kendisini tanıtan deliller açıkça görülen, 10) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men lâ mülke illâ mülküh 2) Yâ Men lâ yuhsi’l-‘ibadü senaeh 3) Yâ Men lâ tesıfü’l-halâiku celâleh 4) Yâ Men lâ yudrikü’l-ebsâru kemâleh 5) Yâ Men lâ yeblüğu’l-efhâmü sıfâtih 6) Yâ Men lâ yenâlü’l-efkâru kibriyâeh 7) Yâ Men lâ yuhsinü’l-insânü nü’ûteh 8) Yâ Men lâ yeruddü’l-‘ibâdü kadâeh 9) Yâ Men zahera fî külli şey’in âyâtüh 10) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr.
87
يَا حَبِيبَ الْبَكَّٓائِينَ
يَا سَنَدَ الْمُتَوَكِّلِينَ
يَا هَادِىَ الْمُضِلِّينَ
يَا وَلِىَّ الْمُؤْمِنِينَ
يَٓا اَنِيسَ الذَّاكِرِينَ
يَٓا اَقْدَرَ الْقَادِرِينَ
يَٓا اَبْصَرَ النَّاظِرِينَ
يَٓا اَعْلَمَ الْعَالِمِينَ
يَا مَفْزَعَ الْمَلْهُوفِينَ
يَٓا اَنْصَرَ النَّاصِرِينَ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٧﴾
1) Ey günahları için ve kendisine olan aşk ve muhabbetten dolayı ağlayanların sevgilisi, 2) Ey kendisine tevekkül edenlerin dayanağı, 3) Ey hak yoldan sapanları hidayete erdiren, 4) Ey müminlerin dost ve sahibi, 5) Ey kendisini zikredenlerin can yoldaşı, 6) Ey bütün güçlülerden daha güçlü, 7) Ey bütün bakanlardan daha iyi gören, 8) Ey bütün ilim sahiplerinden daha âlim, 9) Ey kederli bîçarelerin kaçıp sığındığı, 10) Ey bütün yardım edenlerden daha çok yardım eden, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Habîbe’l-bekkâîn 2) Yâ Senede’l-mütevekkilîn 3) Yâ Hâdiye’l-mudillîn 4) Yâ Veliyye’l-mü’minîn 5) Yâ Enîse’s-zâkirîn 6) Yâ Akdera’l-kâdirîn 7) Yâ Ebsara’n-nâzırîn 8) Yâ Aleme’l-‘âlimîn 9) Yâ Mefze’a’l-melhûfîn 10) Yâ Ensara’n-nâsirîn 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr
88
وَ اَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ يَا مُكْرِمُ
يَا مُعَظَّمُ
يَا مُنَعِّمُ
يَا مُعْطِى
يَا مُغْنِى
يَا مُحْيِى
يَا مُبْدِىُٔ
يَا مُرْضِى
يَا مُنْجِى
يَا مُحْسِنُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٨﴾
1) Allah’ım! Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum:Ey gerçek ikram sahibi Mükrim, 2) Ey dilediğini büyüten ve eserleriyle büyüklüğünü gösteren Muazzım, 3) Ey mahlûkatını çeşit çeşit nimetlere gark eden Müna’ım, 4) Ey mahlûkatına lâzım olan her şeyi veren Mu’ti, 5) Ey mahlûkatının ihtiyacını giderip zengin kılan Muğnî, 6) Ey canlılara hayat veren Muhyî, 7) Ey mahlûkatı maddesiz ve örneksiz ilk defa yaratan Mübdî, 8) Ey mahlûkatını nimetleriyle hoşnut kılan Murzî, 9) Ey mahlûkatı her türlü tehlikeden kurtaran Müncî, 10) Ey bol bol iyilikte bulunan Muhsîn, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Ve es’elüke biesmâike Yâ Mukrim 2) Yâ Mu’azzim 3) Yâ Muna’im 4) 4Ya Mü’tî 5) Yâ Muğnî 6) Yâ Muhyî 7) Yâ Mubdî 8) Yâ Murdî 9) Yâ Muncî 10) Yâ Muhsin 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr
89
يَا كَافِىَ كُلِّ شَىْءٍ
يَا قَٓائِمًا عَلٰى كُلِّ شَىْءٍ
يَا مَنْ لَا يُشْبِهُهُ شَىْءٌ
يَا مَنْ لَا يَزِيدُ فِى مُلْكِهِ شَىْءٌ
يَا مَنْ لَا يَنْقُصُ مِنْ خَزَٓائِنِهِ شَىْءٌ
يَا مَنْ لَا يَخْفٰى عَلَيْهِ شَىْءٌ
يَا مَنْ لَيْسَ كَمِثْلِهِ شَىْءٌ
يَا مَنْ بِيَدِهِ مَقَالِيدُ كُلِّ شَىْءٍ
يَا مَنْ وَسِعَتْ رَحْمَتُهُ كُلَّ شَىْءٍ
يَا مَنْ يَبْقٰى وَ يَفْنٰى كُلُّ شَىْءٍ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ﴿٨٩﴾
1) Ey her şeye kâfi, 2) Ey her şeyi idare eden kaim, 3) Ey hiçbir şey Kendisine benzemeyen, 4) Ey mülkünde, irâdesi dışında hiçbir şey artmayan, 5) Ey hazînelerinden hiçbir şey eksik olmayan, 6) Ey hiçbir şey Kendisine gizli bulunmayan, 7) Ey misli ve benzeri hiçbir şey bulunmayan, 8) Ey her şeyin anahtarı elinde olan, 9) Ey rahmeti her şeyi kuşatan, 10) Ey her şey fâni olduğu halde Kendisi bâkî kalan, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Kâfiye külli şey 2) Yâ Kaimen ‘alâ külli şey 3) Yâ Men lâ yuşbihühû şey 4) Yâ Men lâ yezîdü fî mülkihî şey 5) Yâ Men lâ yenkusu min hazainihî şey 6) Yâ Men lâ yahfâ ‘aleyhi şey 7) Yâ Men leyse kemişlihî şey 8) Yâ Men biyedihî mekâlîdü külli şey 9) Yâ Men vesi’at rahmetühû külle şey 10) Yâ Men yebkâ ve yefnâ küllü şey 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr.
90
يَا مَنْ لَا يَعْلَمُ الْغَيْبَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يَصْرِفُ السُّٓوءَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يُدَبِّرُ الْاَمْرَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يَغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يُقَلِّبُ الْقَلْبَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يَخْلُقُ الْخَلْقَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يُتِمُّ النِّعْمَةَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يُنَزِّلُ الْغَيْثَ اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يُحْيِى الْمَوْتٰى اِلَّا هُوَ
يَا مَنْ لَا يُغْنِى عَلَى التَّحْقِيقِ اِلَّا هُوَ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩۰﴾
1) Ey gaybı Kendisinden başka kimse bilemeyen, 2) Ey kullarından kötülüğü Kendisinden başka kimse defedemeyen, 3) Ey işleri Kendisinden başka kimse idâre edemeyen, 4) Ey günahları Kendisinden başka kimse mağfiret edemeyen, 5) Ey kalpleri Kendisinden başkası değiştiremeyen, 6) Ey mahlûkatı Kendisinden başkası yaratamayan, 7) Ey nîmetleri Kendisinden başkası tamamlayamayan, 8) Ey yağmuru Kendisinden başkası yağdıramayan, 9) Ey ölüleri kendisinden başkası diriltemeyen, 10) Ey kullarını kendisinden başkası gerçek zengin kılamayan, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men lâ ya’lemü’l-ğaybe illâ hû 2) Yâ Men lâ yasrifü’s-sûe illâ hû 3) Yâ Men lâ yudebbiru’l-emra illâ hû 4) Yâ Men lâ yağfiru’z-zünûbe illâ hû 5) Yâ Men lâ yukallibü’l-kalbe illâ hû 6) Yâ Men lâ yahlüku’l-halka illâ hû 7) Yâ Men lâ yutimmü’n-ni’mete illâ hû 8) Yâ Men lâ yunezzilü’l-ğayşe illâ hû 9) Yâ Men lâ yuhyi’l-mevtâ illâ hû 10) Yâ Men lâ yuğni ‘ale’t-tahkîki illâ hû 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne neccinâ mine’n-nâr.
8 sayfa okundu.