00:00
91
وَ اَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ يَا كَاشِفُ
يَا فَارِجُ
يَا فَاتِحُ
يَا نَاصِرُ
يَا ضَامِنُ
يَٓا اٰمِرُ
يَا نَاهِى
يَا رَجَا
يَا مُرْتَجَا
يَا عَظِيمَ الرَّجَا
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩١﴾
1) Allah’ım! Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum:Ey belâları kaldıran ve güzellikleri açığa çıkaran Kâşif, 2) Ey keder ve tasadan kurtarıp ferahlatan Fâric, 3) Ey her mevcuda münâsip bir sûret açan ve fetihler müyesser kılan Fâtih, 4) Ey kullarına yardım eden Nâsır, 5) Ey yaratıkların her türlü ihtiyacını üzerine alan Dâmin, 6) Ey her şeye fıtratının gayesini emreden Âmir, 7) Ey her türlü kötülükten sakındıran Nâhî, 8) Ey kullarının ümidi olan Recâ, 9) Ey kullarının ümit beslediği Mürtecâ, 10) Ey kendisine büyük ümitler beslenen Azîmür-Recâ, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Ve es’elüke biesmâike Yâ Kâşif 2) Yâ Fâric 3) Yâ Fâtih 4) Yâ Nâsir 5) Yâ Dâmin 6) Yâ Âmir 7) Yâ Nâhî 8) Yâ Racâ 9) Yâ Murtecâ 10) Yâ ‘Azîme’r-racâ 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
92
يَا مُعِينَ الضُّعَفَٓاءِ
يَا كَنْزَ الْفُقَرَٓاءِ
يَا صَاحِبَ الْغُرَبَٓاءِ
يَا نَاصِرَ الْاَوْلِيَٓاءِ
يَا قَاهِرَ الْاَعْدَٓاءِ
يَا رَافِعَ السَّمَٓاءِ
يَا كَاشِفَ الْبَلَٓاءِ
يَٓا اَنِيسَ الْاَوْلِيَٓاءِ
يَا حَبِيبَ الْاَتْقِيَٓاءِ
يَٓا اِلٰهَ الْاَغْنِيَٓاءِ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٢﴾
1) Ey zayıfların yardımcısı, 2) Ey fakirlerin hazînesi, 3) Ey gariplerin sahibi, 4) Ey dostların yardımcısı, 5) Ey düşmanların kahredicisi, 6) Ey gökleri yükselten, 7) Ey belâları kaldıran, 8) Ey dostların can yoldaşı, 9) Ey takvâ sahiplerinin sevgilisi, 10) Ey zenginlerin mabudu, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Mu’îne’d-du’afâ 2) Yâ Kenze’l-fukarâ 3) Yâ Sâhibe’l-ğurabâ 4) Yâ Nâsira’l-evliyâ 5) Yâ Kâhira’l-a’dâ 6) Yâ Râfia’s-semâ 7) Yâ Kâşife’l-belâ 8) Yâ Enîse’l-evliyâ 9) Yâ Habîbe’l-etkıyâ 10) Yâ İlâhe’l-ağniyâ 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
93
يَٓا اَوَّلَ كُلِّ شَىْءٍ وَ اٰخِرَهُ
يَٓا اِلٰهَ كُلِّ شَىْءٍ وَ صَانِعَهُ
يَا رَازِقَ كُلِّ شَىْءٍ وَ خَالِقَهُ
يَا فَاطِرَ كُلِّ شَىْءٍ وَ مَلِيكَهُ
يَا قَابِضَ كُلِّ شَىْءٍ وَ بَاسِطَهُ
يَا مُبْدِىَٔ كُلِّ شَىْءٍ وَ مُعِيدَهُ
يَا مُسَبِّبَ كُلِّ شَىْءٍ وَ مُقَدِّرَهُ
يَا مُرَبِّىَ كُلِّ شَىْءٍ وَ مُدَبِّرَهُ
يَا مُكَوِّرَ كُلِّ شَىْءٍ وَ مُحَوِّلَهُ
يَا مُحْيِىَ كُلِّ شَىْءٍ وَ مُمِيتَهُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٣﴾
1) Ey her şeyin evveli ve âhiri, 2) Ey her şeyin ilâhı ve sanatkârı, 3) Ey her şeyin râzıkı ve hâlıkı, 4) Ey her şeyin yaratıcısı ve sultânı, 5) Ey her şeyi daraltan ve genişleten, 6) Ey her şeyi ilk defa yaratan ve öldükten sonra tekrar iâde eden, 7) Ey her şeye gerekli sebepleri yaratan ve bir ölçü takdir eden, 8) Ey her şeyi terbiye ve idâre eden, 9) Ey her şeyi döndüren ve değiştiren, 10) Ey her şeyi dirilten ve öldüren, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Evvele külli şey’in ve âhirah 2) Yâ İlahe külli şey’in ve sâni’ah 3) Yâ Râzika külli şey’in ve hâlikah 4) Yâ Fâtira külli şey’in ve melîkeh 5) Yâ Kâbida külli şey’in ve bâsiteh 6) Yâ Mubdie külli şey’in ve nıü’îdeh 7) Yâ Musebbibe külli şey’in ve mükaddirah 8) 9) Yâ Mukevvira külli şey’in ve muhavvileh 10) Yâ Muhyiye külli şey’in ve mümîteh 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
94
يَا خَيْرَ ذَاكِرٍ وَ مَذْكُورٍ
يَا خَيْرَ شَاكِرٍ وَ مَشْكُورٍ
يَا خَيْرَ شَاهِدٍ وَ مَشْهُودٍ
يَا خَيْرَ حَامِدٍ وَ مَحْمُودٍ
يَا خَيْرَ دَاعٍ وَ مَدْعُوٍّ
يَا خَيْرَ مُجِيبٍ وَ مُجَابٍ
يَا خَيْرَ مُونِسٍ وَ اَنِيسٍ
يَا خَيْرَ صَاحِبٍ وَ جَلِيسٍ
يَا خَيْرَ مَقْصُودٍ وَ مَطْلُوبٍ
يَا خَيْرَ حَبِيبٍ وَ مَحْبُوبٍ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٤﴾
1) Ey yâd edenlerin ve yâd edilenlerin en hayırlısı, 2) Ey şükrü kabul edenlerin ve şükredilenlerin en hayırlısı, 3) Ey övülenlerin ve övenlerin en hayırlısı, 4) Ey görenlerin ve görülenlerin en hayırlısı, 5) Ey çağıranların ve çağrılanların en hayırlısı, 6) Ey cevap verenlerin ve cevap verilenlerin en hayırlısı, 7) Ey ünsiyet verenlerin ve Kendisiyle ünsiyet edilenlerin en hayırlısı, 8) Ey bütün dostların ve meclis arkadaşlarının en hayırlısı, 9) Ey bütün maksut ve matlupların en hayırlısı, 10) Ey sevenlerin ve sevilenlerin en hayırlısı, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Hayra zâkirîn ve mezkûr 2) Yâ Hayra şâkirîn ve meşkûr 3) Yâ Hayra şahidin ve meşhûd 4) Yâ Hayra hâmidin ve mahmûd 5) Yâ Hayra dâ’in ve med’uvv 6) Yâ Hayra mücîbin ve mücâb 7) Yâ Hayra munisin ve enîs 8) Yâ Hayra sahibin ve celîs 9) Yâ Hayra maksûdin ve matlûb 10) Yâ Hayra habîbin ve mahbûb 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
95
يَا مَنْ هُوَ لِمَنْ دَعَاهُ مُجِيبٌ
يَا مَنْ هُوَ لِمَنْ اَطَاعَهُ حَبِيبٌ
يَا مَنْ هُوَ لِمَنْ اَحَبَّهُ قَرِيبٌ
يَا مَنْ هُوَ بِمَنْ اَرَادَهُ عَلِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ لِمَنْ رَجَاهُ كَرِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ بِمَنْ عَصَاهُ حَلِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ فِى حِلْمِهِ حَكِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ فِى حُكْمِهِ عَظِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ فِى عَظَمَتِهِ رَحِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ فِٓى اِحْسَانِهِ قَدِيمٌ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٥﴾
1) Ey kendisini çağıranlara cevap veren, 2) Ey kendisine itaat edenleri seven, 3) Ey kendisini sevenlere yakın olan, 4) Ey kendisini arzulayanları çok iyi bilen, 5) Ey kendisine ümit besleyenlere iyilik eden, 6) Ey kendisine isyan edenlere yumuşak davranıp hemen cezalandırmayan, 7) Ey yumuşaklığında hikmetli davranan, 8) Ey hükmünde büyük olan, 9) Ey azametinde merhametli olan, 10) Ey ihsânında kadîm olan, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men hüve limen de’âhü mücîb 2) Yâ Men hüve limen etâ’ahû habîb 3) Yâ Men hüve limen ehabbehû karîb 4) Yâ Men hüve bimen erâdehû ‘alîm 5) Yâ Men hüve limen recâhü kerîm 6) Yâ Men hüve bimen ‘asâhü halîm 7) Yâ Men hüve fî hilmihî hakîm 8) Yâ Men hüve fî hükmihî ‘azîm 9) Yâ Men hüve fî ‘azametihî rahîm 10) Yâ Men hüve fî ihsânihî kadîm 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
96
وَ اَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ يَا مُسَبِّبُ
يَا مُقَرِّبُ
يَا مُعَقِّبُ
يَا مُقَلِّبُ
يَا مُقَدِّرُ
يَا مُرَتِّبُ
يَا مُرَغِّبُ
يَا مُذَكِّرُ
يَا مُكَوِّنُ
يَا مُتَكَبِّرُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٦﴾
1) Allah’ım! Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum:Ey sebepleri takdir eden Müsebbib, 2) Ey itaatkâr kullarını kendisine yaklaştıran Mukarrib, 3) Ey eşyayı hikmetle peş peşe getiren Muakkib, 4) Ey kullarının kalplerini halden hale değiştiren Mukallib, 5) Ey her şeye bir miktar tespit eden Mukaddir, 6) Ey her şeyi düzene koyan Mürettib, 7) Ey kullarını iyiliğe teşvik eden Murağğib, 8) Ey kullarına öğüt veren Müzekkir,Ey kullarına öğüt veren Müzekkir, 9) Ey mahlûkatı var eden Mükevvin, 10) Ey sonsuz büyüklük ve azamet sahibi Mütekebbir, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Ve es’elüke biesmâike Yâ Musebbib 2) Yâ Mukarrib 3) Yâ Mu’akkib 4) Yâ Mukallib 5) Yâ Mukaddir 6) Yâ Murattib 7) Yâ Murağğib 8) Yâ Muzekkir 9) Yâ Mukevvîn 10) Yâ Mutekebbir 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
97
يَا مَنْ لَا يُشْغِلُهُ سَمْعٌ عَنْ سَمْعٍ
يَا مَنْ لَا يَمْنَعُهُ فِعْلٌ عَنْ فِعْلٍ
يَا مَنْ لَا يُلْهِيهِ قَوْلٌ عَنْ قَوْلٍ
يَا مَنْ لَا يُغَلِّطُهُ سُؤَالٌ عَنْ سُؤَالٍ
يَا مَنْ لَا يُبْرِمُهُ اِلْحَاحُ الْمُلِحّ۪ينَ
يَا مَنْ شَرَحَ بِاْلاِسْلَامِ صُدُورَ الْمُؤْمِنِينَ
يَا مَنْ اَطَابَ بِذِكْرِهِ قُلُوبَ الْمُخْبِتِينَ
يَا مَنْ لَا يَغِيبُ عَنْ قُلُوبِ الْمُشْتَاقِينَ
يَا مَنْ هُوَ غَايَةُ مُرَادِ الْمُرِيدِينَ
يَا مَنْ لَا يَخْفٰى عَلَيْهِ شَىْءٌ فِى الْعَالَمِينَ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٧﴾
1) Ey bir işitme, kendisini diğer bir işitmeden alıkoymayan, 2) Ey kendisi için bir iş diğer bir işe mâni olmayan, 3) Ey bir söz, kendisini diğer bir sözden oyalamayan, 4) Ey kullarının bir isteği diğerine cevap vermekte kendisini karışıklığa sevk etmeyen, 5) Ey ısrarla istekte bulunanların ısrarı kendisini usandırmayan, 6) Ey müminlerin kalplerini İslâm’la genişleten, 7) Ey zikriyle mütevâzi ve huşû sahiplerinin kalplerini hoş eden, 8) Ey kendisine iştiyak duyanların kalplerinden kaybolmayan, 9) Ey kendisini arzulayanların son arzusu, 10) Ey âlemde hiçbir şey kendisine gizli olmayan, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men lâ yuşğilühû sem’un an sem’ 2) Yâ Men lâ yemne’uhû fı’lün an fi’l 3) Yâ Men lâ yulhîhi kavlün an kavi 4) Yâ Men lâ yuğallituhû süâlün ‘an suâl 5) Yâ Men lâ yubrimühû ilhâhu’Umulihhîn 6) Yâ Men şeraha bi’l-islâmi sudûra’l-mü’minîn 7) Yâ Men etâbe bi zikrihî kulûbe’l-muhbitîn 8) Yâ Men la yeğibü ‘an kulûbi’l-müştâkın 9) Yâ Men hüve gâyetü mürâdi’l-mürîdîn 10) Yâ Men la yahfâ ‘aleyhi şey’ün fı’l-‘âlemîn 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
98
يَا مَنْ هُوَ عِلْمُهُ سَابِقٌ
يَا مَنْ هُوَ وَعْدُهُ صَادِقٌ
يَا مَنْ هُوَ لُطْفُهُ ظَاهِرٌ
يَا مَنْ هُوَ اَمْرُهُ غَالِبٌ
يَا مَنْ هُوَ كِتَابُهُ مُحْكَمٌ
يَا مَنْ هُوَ قَضَٓاؤُهُ كَٓائِنٌ
يَا مَنْ هُوَ قُرْاٰنُهُ مَجِيدٌ
يَا مَنْ هُوَ مُلْكُهُ قَدِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ فَضْلُهُ مُقِيمٌ
يَا مَنْ هُوَ عَرْشُهُ عَظِيمٌ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٨﴾
1) Ey her şeyi var olmadan bilen, 2) Ey vaadi doğru olan, 3) Ey lütfü açık olan, 4) Ey emri üstün ve galip olan, 5) Ey kitabı sağlam olan, 6) Ey kaza ve hükmü var olan, 7) Ey Kur’ân’ı yüce olan, 8) Ey saltanatı kadîm olan, 9) Ey fazıl ve keremi dâim olan, 10) Ey Arşı büyük olan, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Yâ Men hüve ‘ilmühû sabık 2) Yâ Men hüve va’dühû sâdık 3) Yâ Men hüve lütfühû zahir 4) Yâ Men hüve emruhû ğâlib 5) Yâ Men hüve kitâbühû muhkem 6) Yâ Men hüve kadâühû kâin 7) Yâ Men hüve kur’anühû mecîd 8) Yâ Men hüve mülkühû kadîm 9) Yâ Men hüve fadlühû mukîm 10) Yâ Men hüve ‘arşühû ‘azîm 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
99
يَا رَبَّ الْاَرْبَابِ
يَا مُفَتِّحَ الْاَبْوَابِ
يَا مُسَبِّبَ الْاَسْبَابِ
يَا مُعْطِىَ الثَّوَابِ
يَا مُلْهِمَ الصَّوَابِ
يَا مُنْشِىَٔ السَّحَابِ
يَا شَدِيدَ الْعِقَابِ
يَا سَرِيعَ الْحِسَابِ
يَا مَنْ لَهُ اْلاِيَابُ
يَا غَفُورُ يَا تَوَّابُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿٩٩﴾
1) Ey rablık iddia edenlerin ve bütün terbiyecilerin Rabbi, 2) Ey bütün kapıları açan, 3) Ey sebepler tasarrufunda bulunan, 4) Ey sevapları veren, 5) Ey doğruları ilham eden, 6) Ey bulutları yoktan yaratan, 7) Ey azap ve ikabı şiddetli olan, 8) Ey hesabı süratli gören, 9) Ey dönüş kendisine olan, 10) Ey bağışlayan ve tövbeleri kabul eden, 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) 1Yâ Rabbe’l-erbâb 2) Yâ Mufettiha’l-ebvâb 3) Yâ Musebbibe’l-esbâb 4) Yâ Mu’tiye’s sevâb 5) Yâ Mulhime’s-savâb 6) Yâ Munşie’s-sehâb 7) Yâ Şedîde’l-‘ikâb 8) Yâ Seri’a’l-hisâb 9) Yâ Men lehü’l-iyâb 10) Yâ Gafuru yâ Tevvâb 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.
100
وَ اَسْئَلُكَ بِاَسْمَٓائِكَ يَا رَبَّنَا
يَا اِلٰهَنَا
يَا سَيِّدَنَا
يَا مَوْلٰينَا
يَا نَاصِرَنَا
يَا حَافِظَنَا
يَا قَادِرَنَا
يَا رَازِقَنَا
يَا دَلِيلَنَا
يَا مُغِيثَنَا
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ خَلِّصْنَا مِنَ النَّارِ ﴿١٠٠﴾
1) Allah’ım! Senden şu isimlerinin hakkı için istiyor ve yalvarıyorum:Ey Rabbimiz 2) Ey İlâhımız 3) Ey Seyyidimiz 4) Ey Mevlâmız 5) Ey Yardımcımız 6) Ey Koruyucumuz 7) Ey Kâdirimiz 8) Ey Râzıkımız 9) Ey Delilimiz 10) Ey Medetkârımız 11) Bütün kusurlardan münezzehsin, Senden başka ilâh yok! Emân ver bize. Bizi Cehennemden kurtar.
1) Ve es’elüke biesmâike Yâ Rabbena 2) Yâ İlâhenâ 3) Yâ Seyyidenâ 4) Yâ Mevlânâ 5) Yâ Nâsıranâ 6) Yâ Hafızana 7) Yâ Kâdiranâ 8) Yâ Râzikanâ 9) Yâ Delîlenâ 10) Yâ Muğisenâ 11) Sübhâneke yâ lâ ilahe illâ ente’l-emâ-ne’l-emâne hallisnâ mine’n-nâr.”
101
اَللّٰهُمَّ رَبَّنَا ٭ خَلِّصْنَا ٭ وَ اَجِرْنَا ٭ وَ نَجِّنَا مِنَ النَّارِ ٭
وَ عَافِنَا وَ اعْفُ عَنَّا وَ اَدْخِلْنَا الْجَنَّةَ دَارَ قُدْسِكَ مَعَ الْاَبْرَارِ ٭ بِعَفْوِكَ يَا مُجِيرُ ٭ بِفَضْلِكَ يَا غَفَّارُ
وَ اَسْئَلُكَ بِحَقِّ هٰذِهِ الْاَسْمَٓاءِ الْكَر۪يمَةِ الشَّر۪يفَةِ وَ الصِّفَاتِ الْجَلِيلَةِ الَّلطِيفَةِ اَنْ تُصَلِّىَ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ عَلٰٓى اٰلِهِ وَ صَحْبِهِ بِعَدَدِ حَسَنَاتِ مُحَمَّدٍ بِسْمِ اللّٰهِ ٭ حَسْبِىَ اللّٰهُ ٭ لَٓا اِلٰهَ اِلَّا اللّٰهُ ٭ شَهِدَ اللّٰهُ ٭ قُلْ هُوَ اللّٰهُ ٭ مَا شَٓاءَ اللّٰهُ ٭ رَبِّىَ اللّٰهُ ٭ تَبَارَكَ اللّٰهُ ٭ تَعَالَى اللّٰهُ ٭ تَوَكَّلْتُ عَلَى اللّٰهِ ٭ فَسَيَكْف۪يكَهُمُ اللّٰهُ وَ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ
سُبْحَانَكَ يَا لَٓا اِلٰهَ اِلَّا ٓ اَنْتَ الْاَمَانَ الْاَمَانَ لَٓا اُحْصِى ثَنَٓاءً عَلَيْكَ اَنْتَ كَمَٓا اَثْنَيْتَ عَلٰى نَفْسِكَ ٭ يَٓا اَللّٰهُ ٭ يَا رَحْمٰنُ ٭ يَا رَحِيمُ ٭ يَا غَفُورُ ٭ يَا شَكُورُ ٭ اَسْئَلُكَ بِمَٓا اَحْصَيْتَهُ عَلَيْكَ مِنْ اَسْمَٓائِكَ الْحُسْنٰى وَ صِفَاتِكَ الْعُلْيَا وَ كَلِمَاتِكَ التَّٓامَّةِ اَنْ تَغْفِرَلِى وَ لِوَالِدَىَّ وَ لاُسْتَاذِى سَعِيدِ النُّورْسِى وَ لِطَلَبَةِ رَسَٓائِلِ النُّورِ وَ لِجَمِيعِ الْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ الْمُسْلِمِينَ وَ الْمُسْلِمَاتِ الْاَحْيَٓاءِ مِنْهُمْ وَ الْاَمْوَاتِ وَ تَرْحَمَنَا رَحْمَةً تُغْنِينَابِهَا عَنْ رَحْمَةِ مَنْ سِوَاكَ مِنْ خَلْقِكَ وَ اَنْ تَقْضِىَ حَوَايِجَنَا وَ تُعْطِيَنَا سُؤَالَنَا فِى الدُّنْيَا وَ اْلاٰخِرَةِ وَ تَخْتِمَ لَنَا بِالسَّعَادَةِ وَ الشَّهَادَةِ وَ الْكَرَامَةِ وَ الْبُشْرٰى عِنْدَ فِرَاقِ الدُّنْيَا وَ تَجْزِىَ مُحَمَّدًا صَلَّى اللّٰهُ عَلَيْهِ وَ سَلَّمَ عَنَّا مَا هُوَ اَهْلُهُ وَ مُسْتَحَقُّهُ
وَ اَنْ لَا تَكِلَنَا عَلَٓى اَنْفُسِنَا طَرْفَةَ عَيْنٍ وَ لَٓا اِلَٓى اَحَدٍ مِنْ خَلْقِكَ
وَ تُصْلِحَ لَنَا شَاْنَنَا وَ اَنْ تَحْرُسَنَا بِعَيْنِكَ الَّتِى لَا تَنَامُ وَ تَحْفَظَنَا بِرُكْنِكَ الَّذِى لَا يُرَامُ يَا ذَا الْجَلَالِ وَ اْلاِكْرَامِ
وَ اَنْ تَصْرِفَ عَنَّا وَ عَمَّنْ عُلِّقَ عَلَيْهِ هٰذِهِ الْاَسْمَٓاءُ اٰفَةَ الْجِنِّ وَ اْلاِنْسِ وَ الشَّيَاطِينِ وَ زَلْزَلَةَ الْاَرْضِ وَ دَكْدَكَةَ الْجِبَالِ مِنْ خَشْيَتِهِ وَ اٰفَةَ الطَّاعُونِ وَ الْوَبَٓاءِ وَ عَيْنَ السُّٓوءِ وَ وَجَعَ الْجَوَارِحِ وَسَٓائِرَ اْلاٰفَاتِ و تَحَفْظَنَا مِنْ كُلِّ شَرٍّ وَ سُٓوءٍ وَ تَرْزُقَنَا السَّلَامَةَ وَ الْعَافِيَةَ وَ الْخَيْرَ فِى الدُّنْيَا وَ اْلاٰخِرَةِ اِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ
بِرَحْمَتِكَ يَٓا اَرْحَمَ الرَّاحِمِينَ وَ صَلَّى اللّٰهُ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَ اٰلِهِ وَ صَحْبِهِٓ اَجْمَعِينَ وَ الْحَمْدُ لِلّٰهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ
1) Ey Allah’ım, ey Rabbimiz! Bizi Cehennem ateşinden halâs eyle, muhafaza et, necat ver! 2) Allah’ım, bize âfiyet ver, bizi affet, bizi iyilerle birlikte pâk ve temiz diyarın olan Cennete koy. Bunu sadece affınla yap, ey kullarını azaptan koruyan Mücîr! Fazıl ve kereminle olsun, ey bütün günahları bağışlayan Gafur 3) Ben, şu kıymetli ve şerefli isimlerinin, şu yüce ve lâtif sıfatlarının hakkı için istiyor ve yalvarıyorum ki, Efendimiz Muhammed Aleyhisselâtü Vesselâma, onun yaptığı iyilikler sayısınca salât ve selâm eyle! Allah’ın ismiyle. Allah bana kâfi. Allah’tan başka ilâh yok. Allah her şeye şahit. De ki; O Allah’tır. Allah’ın dilediği olur. Rabbim Allah’tır. Allah’ın şânı yücedir. Allah âlîdir. Allah’a tevekkül edip güvendim. Allah onlara karşı sana kâfidir. O her şeyi işiten ve bilendir. 4) Bütün kusurlardan münezzehsin. Ey kendisinden başka ilah olmayan Allah’ım! Eman ver bize, eman diliyorum. Sana olan medih ve senâları sayıp dökemiyorum. Sen, Zâtını övdüğün gibisin. Ey bütün kemâl sıfatlarını taşıyan hakikî Ma’bud olan Allah! Ey bütün mahlûkata rızık verip merhamet eden Rahman! Ey ahirette sâlih kullarına lütuflarda bulunacak olan Rahîm! Ey bütün günahları bağışlayan Gafûr! Ey kullarının ibâdet ve şükürlerine bol mükâfatla karşılık veren Şekûr! Zâtın için saydığın güzel isimlerin, yüce sıfatların ve eksiksiz kelimelerin hakkı için Senden istiyor ve yalvarıyorum ki, beni, anne-babamı, Üstadım Said Nursî’yi, Nur Talebelerini ve bütün erkek ve kadın mümin ve Müslümanlardan hayatta olan ve ölenleri bağışla! Dünyada ve ahirette ihtiyaçlarımızı yerine getir ve dilediğimizi ihsan eyle! Dünyadan ayrılırken son nefesimizi saâdet, şehâdet, ikram ve müjdeyle vermemizi nasip eyle! Bizim adımıza Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâmı lâyık ve müstahak olduğu şeylerle mükâfatlandır. 5) Gözümüzü açıp kapayıncaya kadar bizi ne nefsimize, ne de yaratıklarından hiç birine havâle etme! 6) İşlerimizi ıslah edip, yoluna koy! Bizi, hiç zâil olmayan ilim ve sıyânetinle himâye eyle! Ayrı yaşanamayan desteğinle bizleri muhâfaza eyle, ey Celâl ve İkram Sahibi! 7) Bizden ve bu isimleri üzerinde taşıyan kimselerden cin, insan ve şeytanlardan gelecek âfetleri, yer sarsıntılarını ve Allah korkusundan meydana gelen dağ parçalanışlarını, tâun ve vebâ musîbetlerini, kem gözleri, vücut ağrılarını ve diğer felâketleri def eyle! Bizi bütün şer ve kötülüklerden muhâfaza et. 8) Rahmetinle bize dünyada ve âhirette selâmet, âfiyet ve hayır nasip eyle, ey merhametlilerin en merhametlisi! Allah, Efendimiz Hazret-i Muhammed’e (a.s.m.), onun âl ve Ashâbına sallât ve selâm eylesin! Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, şükür ve minnet Âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur.
1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8)
9 sayfa okundu.